Papírfajták

FSC tanúsítvány jelentése

Az FSC a Forest Stewardship Council (magyarul Erdőgondnoksági Tanács) rövidítése, ami egy 1993‑ban alapított nemzetközi szervezet a fenntartható erdőgazdálkodás támogatására szerte a világon, kiemelt figyelemmel a fokozottan veszélyeztetett északi erdők és dél-amerikai esőerdők védelmére.

A fenntartható erdőgazdálkodás olyan törekvéseket ír elő, mint például a természetes erdők megőrzése illetve védett területté nyilvánítása, a ritka és veszélyeztetett növényfajok védelme, a tarvágás beszüntetése, az erdők szántóföldekké alakításának tilalma, a telepítés helyszínéhez megfelelő fafajok ültetése, a kémiai növényvédő szerek használatának mellőzése, génmanipulált növények termesztésének tilalma, az erdőkben dolgozó munkások jogainak betartása stb.

az FSC tanúsítvány jele egy fa lombjából kiinduló pipa, alatta FSC felirattalAz egyes termékek csomagolásán lévő FSC logó azt jelzi, hogy az előállításhoz használt fa- vagy egyéb anyag olyan helyről származik, ami megfelel a szervezet környezetvédelmi, gazdasági és társadalmi szabványainak.

Az FSC tanúsítványt a cégek önkéntes alapon kérvényezhetik a felelős termelés igazolására. Ilyenkor egy FSC által megbízott külső, független szervezet erdőellenőrzést végez, és ha a gazdálkodás megfelel az elvárásoknak, a cég használhatja az FSC címkét a termékein. A címke használatához évente meg kell újítani az minősítést, amihez természetesen folyamatosan meg kell felelni az FSC szabályainak. A tanúsítvány megújításáért éves díjat kell fizetni, ami azért éri meg a cégnek, mert ezzel jelzi a vásárlók felé az erdők fenntartható felhasználása melletti elköteleződését, illetve ezzel megadja a lehetőséget a fogyasztóknak a környezet- és emberbarát üzletpolitika támogatására.

Az FSC hivatalos honlapja: fsc.org

Papírfajták

A papír készítését a kínaiak találták fel, legalább kétezer évvel ezelőtt. A kézzel készített, merített papírok méretezése a merítőszita méretéből adódott, s tulajdonképpen az akkor kialakult "szabványokat" alkalmazzuk ma is, s nemcsak a merített papíroknál!

A papír megnevezés pedig a görög-egyiptomi papírusz szóból származik.

A papírokat csoportosíthatjuk az előállítás módja, az anyagösszetétel, a felület, s leginkább a felhasználás módja alapján.

 

Író- és nyomó papírok

A papírok többsége, amelyeket irodai, hivatali és iskolai célokra használunk. Általában enyvezettek és sima a felületük. Az általános irodai másolópapír sűrűsége 80 gr/m2, tehát egy A4-es lap tömege 5 gr.

 

Térképnyomó papír

Kiváló minőségű ofszet papír, kitűnően nyomtatható, általában egy kevés rongy cellulózt tartalmaz. Mérettartóssága és vízállósága is kiváló, hiszen a szabdban is tudnunk kell használni. Éppen ezért általában ez a plakátok alapanyaga is.

 

Biblia papír

Vékony lapokból álló nagy terjedelmű könyvek, kézikönyvek, szótárak, tudományos munkák papírja. Általában famentes, nagy kötőanyag tartalmú papír. A sűrűsége 40-50 gr/m2.

 

Csomagolópapír

Rendkívűl szerteágazó csoport, a bele csomagolandó anyagok szabta követelmények miatt. Ma már a legritkább esetben tisztán papír, általában több rétegből áll és a külső felülete leginkább a reklámok elhelyezését szolgálja.

 

Pauszpapír

Abszolút sima felületű, s átlátszó /áttetsző, amelyet a töltőanyagok hiányának köszönhet. A sűrűsége 60-120 gr/m2.

 

Művészpapírok

A különböző ívekben és tömbökben kapható papírok a felületkezelésük, a nedvszívó képességük, s a színezettségük okán nagyon sok fajta célra használhatók. A boltunkban és a webáruházunkban szinte a művészpapírok teljes palettája elérhető a vázlattömböktől az íves papírokig.

argep.hu kirakat.hu arkoz.hu shopmania.hu grando.hu olcsobbat.hu kelkoo.hu otp simplepay_hu_v2